Rüyalar ve Focusing – Focusing Terapisinde Rüyalar ile çalışmak

Rüyaların gizemli, masalsı ve yaratıcı doğasını merak ediyor musunuz? Rüyalarda "iç şairimiz" bize insan olmanın derin bilgeliğinden de çok şey söyler. Focusing ile rüyalarınızda, bedeninizle ilgili yeni yönler, güçler, içgörüler ve vizyonlarla karşılaşacaksınız. Ayrıca, kendi rüyalarınızla ve danışanlarınızın rüyalarıyla başa çıkmak için özel araçlar öğrenmiş olacaksınız.

Focusing sürecinde henüz gelişmemiş, net olarak hissedilmemiş, bilinmeyen ama duyumsanan var olanla ilişki kurarsınız. Gendlin, bu bilgiyi "Felt Sense" olarak adlandırır.

Bu "hissedilen bilgi" veya "hissedilen duyu" deneyimi, focusing terapisinin merkezinde yer alır. Yeni oluşturulan "Felt Sense" terimi, kelimelerin ötesine geçen, sizin bildiğinizden, hissettiğinizden, söylediğinizden ve yaptığınızdan DAHA FAZLASI olan, sözsüz deneyime bir isim verir. Felt Sense, yalnızca rüyanın anlamını anlamak için değil, aynı zamanda rüyanın şifrelenmiş biçimde ifade ettiği ve çözülmemiş soruları yanıtlamanıza yardımcı olan yaşamdaki sonraki adımlar için de kaynaktır.

Beden ve dikkat odaklı uygulama olan focusing, düşünme ve felsefe yapma aracı olarak kişinin kendisine yardımı, psikoterapi ve danışmanlık yöntemi, bir yaratıcılık ve karar verme aracı ve ruhsal boyutları keşfetmenin bir yolu olarak görülebilir.

Focusing, terapötik uygulamalarda çok sayıda ampirik çalışmayla desteklenmiştir. Felt sense, nörobiyoloji tarafından da doğrulanmıştır. Sinirbilimde kullanılan "arka plan duygusu" terimi, Felt Sense’e çok yakındır. Vücudumuzun düşündüğümüz ve yaptığımız her şeye, başımıza gelenlere ve hayal ettiklerimize karşı oluşturduğu ve karmaşık ağlar halindeki elektriksel, kimyasal, sinirsel ve hormonal tepkileri, kapsamlı bir "his" olarak ele alabiliriz.

Herkes rüya görür – ancak her rüya bireyseldir, kendi renkleri ve duygusal nitelikleri vardır. Bu nedenle rüyalar genel olarak bağlayıcı sembolizmi kullanmayı da reddederler. Rüyalar bireysel olarak geliştirilmek ister. Focusing, bu bireysel ve kişiye özgü rüyaları deşifre etmemize yardımcı olur. Gendlin rüya teorilerini anlamladırmak için, "felt sense" kavramını geliştirmiştir.

Türkiye’de focusing ve focusing terapi çalışmaları, "Eugene Gendlin Focusing Terapi Enstitüsü Türkiye®" kurucusu, Abdullah ÖZER tarafından yürütülmektedir. Focusing eğitimine ilgi duyan herkes kabul edilmekte olup, Abdullah ÖZER’in de eğitim almış olduğu Deutsches Ausbildungsinstitut für Focusing und Focusing-Therapie (DAF) "Focusing/Focusing Terapisi Alman Eğitim Enstitüsü" eğitim programı uygulanmaktadır.

Abdullah ÖZER

Sosyal Çalışmacı, Bilim Uzmanı (Klinik Psikoloji), Aile Danışmanı

Uluslararası Akredite olmuş olduğu Psikoterapi Ekolleri ve Yöntemleri:

Ego State Therapy International (ESTIAkredite Ego State Terapisti
Ego-State-Therapie Deutschland (EST-DEAkredite Ego State Terapisti
Deutsches Focusing Institut (DFIAkredite Focusing Danışmanı/Terapisti
Deutsche Gesellschaft für Sexualforschung e.V. (DGfSAkredite Cinsel Danışman
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.Akredite Hipnoterapist
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPPAkredite Pozitif Psikoterapi Danışmanı
Viktor Frankl Institute Vienna (VFIAkredite Logoterapi ve Varoluşçu Analiz Eğitmeni

Üyesi olmuş olduğu Uluslararası Mesleki Kuruluşlar:

International Society of Hypnosis (ISH)
European Society of Hypnosis (ESH)
Milton Erickson Gesellschaft für Klinische Hypnose e.V. (M.E.G.)
Viktor Frankl Institute Vienna (VFI)
World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP)
Deutscher Dachverband Für Psychotherapie (DVP) e.V.

Psikosentez Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Türkiye İzmir'de ve Almanya Münih/Düsseldorf şehirlerinde Almanca ve Türkçe yüz yüze seanslar vermektedir. Bunun haricinden Dünya'nın neresinde yaşıyorsanız yaşayın Türkçe ya da Almanca Online Terapi, Online Cinsel Terapi, Online Psikoterapi ya da Online Psikolojik Danışmanlık ile SKYPE ya da WhatsApp üzerinden seanslara katılabilirsiniz. Bunun için Online Terapi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Eugene Gendlin Focusing Terapi Enstitüsü Türkiye® (TESCİL NO 2020 161159 TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU) 2021 yılında İzmir’de Abdullah ÖZER tarafından kurulmuştur. Kurucu Başkanı olduğu Focusing Terapi Enstitüsü’nde eğitmen olarak Focusing Terapi eğitimleri vermektedir.

Yayınlanan yazılar kaynak göstermeden, izinsiz kullanılması, kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Yayınlanan yazılar, makaleler, haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla yayınlanmasına izin verilmektedir.