Focusing nedir?

Eugene Gendlin Focusing Terapi Enstitüsü Türkiye’de ile, odaklanmanın (focusing) teori ve pratiği ile tanışacaksınız. Herhangi bir önbilgiye ihtiyacınız yok, sadece kendi dünyanızı ve - eğer profesyonel çalışma alanınız ise- danışanlarınızın dünyasını keşfetme ve değiştirme arzusuna sahip olmanız yeterli.

Focusing, Chicago Üniversitesi'nde görevli filozof, aynı zamanda psikolog ve psikoterapist (1926-2017) Prof. Dr. Eugene Gendlin tarafından geliştirilmiştir.

Focusing, Gendlin (1962, 1964, 1969, 1970a, 1970b) tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir. Danışan odaklı psikoterapi ve varoluşçu felsefenin (Existenz-Philosophie) "sentezinden" ortaya çıkmıştır.

Gendlin'in geliştirdiği "odaklanma teorisi" psikolojik değil, felsefî bir teoridir. Gendlin'in, felsefî ve terapötik çalışması, hissedilen ama henüz bilinmeyen şeylere dâhil olma (Sich-Einlassen) kavramına dayanmaktadır. Sich-Einlassen dilin, kavramların ve yöntemlerin ötesine geçen şey olarak tanımlanabilmektedir.

Gendlin için değişim adımları, aynı zamanda düşünme ve iyileşme adımlarıdır. Bugün odaklanma; düşünme ve felsefe yapma için bir araç, kendi kendine yardım için bir olasılık, aynı zamanda psikoterapi ve danışmanlık yöntemidir.

Sadece bu değil…Odaklanma; aynı zamanda yaratıcılık, karar verme ve manevî boyutları keşfetmenin bir aracıdır.
Odaklanmada önceden bilinen kimlikleriniz, yanıltıcı güçlerini kaybederek kendinize ve çevrenize canlı bir şekilde bağlanma deneyimine kavuşur.

Odaklanma, kendinizi nasıl algıladığınızı netleştirir. İçsel farkındalık, kişinin kendisiyle karşılaması, örtük alan ve çeşitli anlam yönleriyle deneyimin içsel alanını açar.
Odaklanma, kişinin kendine fiziksel erişiminin bir yoludur.
Aynı zamanda "kendini kabul etme" ile, varoluşsal bir yaşam derinliği deneyimi açılmaktadır.

Türkiye’de focusing ve focusing terapi çalışmaları, "Eugene Gendlin Focusing Terapi Enstitüsü Türkiye®" kurucusu, Abdullah ÖZER tarafından yürütülmektedir. Focusing eğitimine ilgi duyan herkes kabul edilmekte olup, Abdullah ÖZER’in de eğitim almış olduğu Deutsches Ausbildungsinstitut für Focusing und Focusing-Therapie (DAF) "Focusing/Focusing Terapisi Alman Eğitim Enstitüsü" eğitim programı uygulanmaktadır.

Abdullah ÖZER

Sosyal Hizmet Uzmanı, Klinik Psikoloji Bilim Uzmanı, Aile Danışmanı

Eugene Gendlin Focusing Terapi Enstitüsü Türkiye® (TESCİL NO 2020 161159 TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU) 2021 yılında İzmir’de Abdullah ÖZER tarafından kurulmuştur. Kurucu Başkanı olduğu Focusing Terapi Enstitüsü’nde eğitmen olarak Focusing Terapi eğitimleri vermektedir.

Yayınlanan yazılar kaynak göstermeden, izinsiz kullanılması, kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Yayınlanan yazılar, makaleler, haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla yayınlanmasına izin verilmektedir.